Yaşam

RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu’dan Cannes’da ödül alan ilk Türk kadını Merve Dizdar’a tepki

Birçok dizi ve sinema projesinde yer alan Merve Dizdar, Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kuru Otlar Üstüne filmindeki rolüyle Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. Binlerce tebrik mesajı alan oyuncuya RTÜK Başkan Yardımcısı İbrahim Uslu’dan tepki geldi.

“TÜRKİYE’DE İSTENİLEN GÜNLERİ YAŞAMAK İSTEYENLERE ÖDÜLÜ SÖZ VERİYORUM”

Ödülü aldıktan sonra konuşan Merve Dizdar, “Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inançları ve varoluşu için çabalayan ve bu uğurda bedel ödemek zorunda kalan bir kadın. onu tanımam ve anlamam uzun zaman aldı ama ne yazık ki Nuray yaşadığım coğrafyada bir kadın.” Doğduğum günden beri Nuray ve Nurayların duygularını ezbere bilmekten geçiyor. Nuray ve onun gibi Türkiye’ye ve ödülüne layık görülenlere boyun eğmeyen tüm kardeşlerime ve Türkiye’ye. Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum.

USLU: ÜLKESİNE SAYGI YAPMANA ÖDÜL TEBRİK OLMAK ÜZERE VERİLDİ

Dizdar’ın ödül konuşmasına tepki gösteren İbrahim Uslu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Önce kendi ülkene saygı duymayı öğreneceksin Merve Dizdar. Sonra aldığın ödül için bu ülkenin tüm vatandaşlarından tebrikler bekleyebilirsiniz. Ülkesine saygı duymayanların aldığı ödül için tebrik edilecek bir şey yok.” .

Cannes Film Festivali’nde Merve Dizdar’ın aldığı ödül Türk sinemasında bir ilk oldu. Dizdar, Cannes Film Festivali’nde ödül alan ilk Türk kadını oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu